ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

          

12 січня 2006 р.                                                                                   

№ 45/207  


Вищий  господарський суд  України у складі колегії  суддів:

головуючого судді:

Кочерової Н.О.,

суддів:

Рибака В.В.,

Черкащенка М.М.,


                                      за участю представників сторін:

від позивача –

Ковальчук Л.П. (дов. №6 від 11.01.2006р.);

Щербань О.В. (дов. №285 від 23.05.2005р.);

від відповідачів –

Котляров А.Ю. (дов. №07/05 від 04.09.2005р.);

розглянувши  матеріали касаційної скарги


ЗАТ “Фанери та плити”


на  постанову

Київського апеляційного господарського суду

 від 28.09.2005р.

у справі

№45/207 господарського суду м.Києва

за позовом

ЗАТ “Фанери та плити”

до

ТОВ “Укрплита”,

ТОВ “ДТ “Капітал-Траст”

про

визнання недійсним договору


                                               ВСТАНОВИВ:

ЗАТ “Фанери та плити” звернулось з позовом до ТОВ “Укрплита” та ТОВ “Довірче товариство “Капітал-Траст” про визнання недійсним договору від 20.08.2003 № 48/2003-ЦП.

Рішенням господарського суду м. Києва від 03.08.2005 у справі № 45/207 ЗАТ “Фанери та плити” в позові відмовлено з тих підстав, що спірний договір від 20.08.2003 № 48/2003-ЦП  не порушує прав та охоронюваних законом інтересів позивача; відповідає чинному законодавству.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 18.09.2005 зазначене рішення місцевого господарського суду залишено без зміни.

У поданій касаційній скарзі ЗАТ “Фанера та плити” просить скасувати ці судові рішення; прийняти нове рішення, яким задовольнити його позов.

В обгрунтування цих вимог скаржник посилається на неповне з’ясування судами  обставин справи з підстав, які викладені в касаційній скарзі.

Судова  колегія, розглянувши наявні  матеріали справи, вислухавши пояснення та заперечення представників сторін в судовому засіданні, дослідивши юридичну оцінку судовими інстанціями обставин справи та повноту їх встановлення, перевіривши правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права прийшла до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення касаційної скарги.

Матеріалами справи підтверджується наступне.

20.08.2003 між ТОВ “Довірче товариство “Капітал-Траст” та ТОВ “Укрплита” був  укладений договір № 48/2003-ЦП “Купівлі-продажу цінних паперів”.

Предметом цього договору були цінні  папери, емітентом яких було ЗАТ “Фанери та плити” (а.с.7).

ТОВ “Довірче товариство “Капітал-Траст” (продавець), як власник цих цінних паперів (акцій), було акціонером ЗАТ “Фанери та плити”, що відповідає змісту ст. 5 Закону України “Про цінні папери та фондову біржу”.

Саме правомірність його дій при укладенні спірного договору, визначають законність цього договору.

Верховний Суд України в ч.3 п.1 Постанови Пленуму від 29.12.1976 № 11 “Про судове рішення” (з наступними змінами) роз’яснив, що обгрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Проте, місцевий та апеляційний господарські суди не дотримались наведених роз’яснень та вимог відповідно п.3 ст. 84, п.7 ст. 105 Господарського процесуального кодексу України.

Суди не вжили заходів для встановлення дійсних обставин справи та правовідносин сторін, що унеможливило здійснення юридичних висновків, які грунтувались би на матеріалах справи.

Відповідно зі змістом п.9.12 Статуту ЗАТ “Фанери та плити” акціонер, за узгодженням з Головою правління, має право зробити відчуження (продати, подарувати, обміняти) та заставити акції.

Переважним правом на придбання акцій користуються акціонери Товариства.

Переважне право реалізується шляхом подання письмової заяви акціонера на ім’я Голови правління про бажання реалізувати належні акціонеру акції або їх певну частку, із зазначенням бажаної ціни реалізації. В разі нерозміщення запропонованих до продажу акцій між акціонерами, або у разі не викупу їх акціонерним товариством на протязі року, з моменту подання заяви, акціонер має право на їх вільний продаж за ціною не нижчою, ніж вказано у заяві (а.с. 90).

Але дотримання цих вимог Статуту з боку ТОВ “Довірче товариство “Капітал-Траст” при реалізації ним по спірному договору акцій, емітентом яких є ЗПТ “Фанери та плити”, судовими інстанціями не досліджувалось.

Поза увагою судових інстанцій залишені і ті обставини, що пов’язані з дотриманням ТОВ “Довірче товариство “Капітал-Транс”, як акціонером, Статуту ЗАТ “Фанери та плити” при реалізації зазначених акцій.

Відповідно до п.12.2 Статуту ЗАТ “Фанери та плити” акціонер зобов’язаний дотримуватись установчих документів  Товариства і виконувати рішення його органів управління (а.с. 91).

Згідно з ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтуються на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Оскільки передбачені процесуальним законодавством межі перегляду справи в касаційній інстанції не дають їй права встановлювати або вважати доведеними обставини справи, що не були встановлені судом першої та апеляційної інстанції, справа підлягає передачі на новий розгляд.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1115 1117, 1119, 11110, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України


                                      ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу задовольнити частково.

Рішення господарського суду м. Києва від 03.08.2005 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 18.09.2005 у справі                   № 45/207 скасувати.

Справу направити на новий розгляд до господарського суду м. Києва.


Головуючий,  суддя                                                                Н. Кочерова


С у д д і:                                                                                     В. Рибак


                                                                                                   М.ЧеркащенкоДата відправки

 13.01.2006