ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          


 23 грудня 2009 р.                                                                                    

№ 21/23  

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого

суддів:

Н. Дунаєвської

І. Воліка (доповідача),  

Н. Мележик,

розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргу

Товариства з обмеженою відповідальністю "Ярд-Шиппінг"

на ухвалу

від 18.09.2009

Київського апеляційного господарського суду

у справі

№ 21/23

за позовом

Національної акціонерної компанії "Надра України"

до

1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Ярд-Шиппінг"

2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Еліттранссервіс",

3) Компанія "Зентакс Лімітед" (ZENTAX LIMITED),

треті особи

1)          Кабінет Міністрів України,

2)          Товариства "Парамаунт Індастрієс Лімітед" (Paramount Industries Limited)

за участю

Генеральної прокуратури України

про

визнання договорів недійсними

В судове засідання прибули представники сторін:

позивача

не з’явились;

відповідача-1

не з’явились;

відповідача-2

не з’явились;

відповідача-3

не з’явились;

третьої особи-1

Кучер В.М. (дов. від 23.12.2008 № 29-22/192);

третьої особи-2

не з’явились;

прокуратури

Атаєва Д.К. посвід. № 126 від 2206.2007;


ВСТАНОВИВ:


У березні 2008 року позивач - Національна акціонерна компанія "Надра України" (надалі –НАК Надра України") звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ярд-Шиппінг", Товариства  обмеженою відповідальністю "Еліттранссервіс" про визнання недійсними з моменту укладання договору купівлі-продажу нежилої будівлі від 03.10.2007, укладеного між позивачем та ТОВ "Еліттранссервіс", загальною площею 2041, 50 кв.м., що розташована за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 34/9 (літера А), та  договору купівлі-продажу нежилої будівлі від 03.10.2007, укладеного між позивачем та ТОВ "Ярд-Шиппінг", загальною площею 1100, 50 кв.м., що розташована за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 34/9 (літера Б).

Ухвалою господарського суду міста Києва від 02.04.2008 до участі у справі залучено у якості відповідача-3 – Компанію "Зентакс Лімітед" (ZENTAX LIMITED).

21.04.2008 позивачем подано заяву про вжиття заходів до забезпечення позову шляхом накладення арешту на нежилу будівлю, яка є предметом спору.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 22.04.2008 у справі № 21/23 (колегія суддів: Шевченко Е.О. - головуючий, судді - Ковтун С.А., Сташків Р.Б.) заяву позивача задоволено, накладено арешт на нежилу будівлю загальною площею 2041,50 кв.м., що розташована за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 34/9 (літера А), та нежилу будівлю загальною площею 1100,50 кв.м., що розташована за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 34/9 (літера Б), які належать Компанії "Зентакс Лімітед" (ZENTAX LIMITED); а також заборонено Компанії "Зентакс Лімітед" вчиняти дії по розпорядженню (відчужувати, передавати безоплатно у власність іншим особам, дарувати, забезпечувати зобов’язання, передавати в оренду, передавати у вигляді внеску до статутного капіталу, тощо, як в цілому так і окремі частини) нежилою будівлею загальною площею 2041,50 кв.м., що розташована за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 34/9 (літера А), та нежилою будівлею загальною площею 1100,50 кв.м., що розташована за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 34/9 (літера Б); заборонено Комунальному підприємству "Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна" здійснювати реєстрацію (перереєстрацію) права власності, видавати довідки-характеристики як в цілому, так і на частину нежилої будівлі загальною площею 2041,50 кв.м., що розташована за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 34/9 (літера А), та нежилої будівлі загальною площею 1100,50 кв.м., що розташована за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 34/9 (літера Б).

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 18.12.2008 у справі № 21/23 (колегія суддів у складі: Моторного О.А. –головуючого, Кошіля В.В., Шапрана В.В.) ухвалу господарського суду міста Києва від 22.04.2008 залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 15.04.2009 у справі № 21/23, постанову  Київського апеляційного господарського суду від 18.12.2008 та ухвалу господарського суду міста Києва від 22.04.2008 залишено без змін.

У вересні 2009 року відповідач-1 –ТОВ "Ярд-Шиппінг" звернулось з апеляційною скаргою до Київського апеляційного господарського суду, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду м. Києва від 22.04.2008.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 18.09.2009 у справі № 21/23 (колегія суддів: Корсак В.А. –головуючий, судді –Коршун Н.М., Авдеєв П.В.) повернуто ТОВ "Ярд-Шиппінг" апеляційну скаргу з доданими до неї матеріалами на ухвалу господарського суду м. Києва від 22.04.2008 у справі          № 21/23 без розгляду, на підставі пункту 4 частини 1 ст. 97 ГПК України, оскільки скаргу подано після закінчення строку, встановленого частиною 2 ст. 93 ГПК України, що виключає перегляд судових актів місцевого господарського суду в апеляційному порядку.

   Не погоджуючись з ухвалою суду апеляційної інстанції, відповідач -                відповідач-1 –ТОВ "Ярд-Шиппінг" звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить ухвалу  Київського апеляційного господарського суду від 18.09.2009 у справі № 21/23 скасувати та відновити строк для подання апеляційної скарги. В обґрунтування своїх вимог скаржник посилається на те, що апеляційним господарським судом порушені процесуальні норми, що призвело до прийняття незаконного та необґрунтованого судового акту.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 16.11.2009 у справі          № 21/23 касаційну скаргу ТОВ "Ярд-Шиппінг" на ухвалу  Київського апеляційного господарського суду від 18.09.2009 прийнято до провадження, справу призначено до розгляду.

23.12.2009 у судове засідання відповідач-2 –Товариство з  обмеженою відповідальністю "Еліттранссервіс" не з’явився, направив касаційній інстанції клопотання про відкладення розгляду справи з підстав зайнятості представника товариства у суді першої інстанції.

Також, відповідача -3 – Компанія "Зентакс Лімітед" надіслав до суду телеграму, якій просить відкласти розгляд справи у зв’язку з хворобою представника

Вищий господарський суд вважає, що зазначені клопотання відповідачів про відкладення розгляду касаційної скарги у цій справі підлягають відхиленню виходячи з наступного.

Обставиною, яка зумовлює відкладення розгляду справи є неможливість вирішення справи в даному судовому засіданні з врахуванням також підстав, наведених в ст. 77 ГПК України. Зазначені підстави оцінюються судом з метою реалізації передбаченого процесуальним законом права на відкладення справи.

З урахуванням приписів ст. 77 ГПК України та імперативних вимог ст.          ст. 1115, 1117 ГПК України щодо повноважень касаційної інстанції та меж перегляду справи в касаційній інстанції, суд не вбачає у наведених відповідачами обставинах об’єктивної перешкоди для касаційного перегляду судового акту у справі. Крім того, нез’явлення сторін у судове засідання касаційної інстанції не тягне перенесення справи на інші строки та не перешкоджає її розгляду по суті без їх участі.

Відповідачі своїм правом надати відзив на касаційну скаргу відповідно до ст. 1112  ГПК України не скористались.

Перевіряючи юридичну оцінку встановлених судом фактичних обставин справи та їх повноту, Вищий господарський суд України, заслухавши суддю –доповідача, представників сторін та перевіривши матеріали справи, дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно ч. 2 ст. 106 ГПК України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського  суду  розглядаються  в  порядку, передбаченому  для  розгляду апеляційних скарг на рішення місцевого господарського суду.

          Згідно зі ст. 93 ГПК України апеляційна скарга подається, а апеляційне подання вноситься, протягом десяти днів з дня прийняття рішення місцевим господарським судом, а у разі якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення - з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.

          Положеннями ст. 53 ГПК України передбачено, що за заявою сторони, прокурора чи з своєї ініціативи господарський суд може визнати причину пропуску встановленого законом процесуального строку поважною і відновити пропущений строк.

          Однак, в силу імперативних положень ч. 2 ст. 93 ГПК України, відновлення пропущеного строку подання апеляційної скарги (подання) можливе протягом трьох місяців з дня прийняття рішення місцевим господарським судом.

          Таким чином, подання апеляційної скарги  після спливу трьохмісячного строку, встановленого на подання апеляційної скарги, виключає можливість її прийняття до розгляду та перегляд оскаржуваного судового рішення в апеляційному порядку. Відповідно, відмовляючи у відновленні строку на подання апеляційної скарги, апеляційний господарський суд повертає матеріали апеляційної скарги її заявнику, оскільки підстави для прийняття скарги відсутні.

          Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом апеляційної інстанції,  відповідач-1 з апеляційною скаргою на ухвалу господарського суду міста Києва від 22.04.2008 звернувся 02.09.2009, тобто поза межами 3-х місячного строку, встановленого частиною 2 ст. 93 ГПК України.

          Оскільки, апеляційна скарга ТОВ "Ярд –Шиппінг" подана з пропущенням строку, протягом якого, в силу частини 2 ст. 93 ГПК України, можливе його відновлення, суд апеляційної інстанції дійшов законного та обґрунтованого висновку про відмову скаржнику  у  прийнятті апеляційної скарги до провадження.

          На підставі вищевикладеного, судова колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що Київським апеляційним господарським судом вірно застосовані норми процесуального права, і тому підстав для скасування ухвали не вбачається.


Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119-11111 , 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України –


ПОСТАНОВИВ:


Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Ярд-Шиппінг" залишити без задоволення.

Ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 18.09.2009 у справі № 21/23  залишити без змін.

           

           Головуючий, суддя                                                Н. Дунаєвська                                             

       

           

            Судді :                                                                      І. Волік

                                                                             

                                                                                             

                                                                                              Н. Мележик