Клікніть, щоб перейти на головну сторінку Клікніть, щоб перейти на головну сторінку Клікніть, щоб перейти на головну сторінку
1
Головна сторінкаКарта сайтуДопомога 13 серпня 2020 Українська3English

\
\
\
\
\
\
Інформаційний лист Вищого господарського суду України від 17.03.2006 № 01-8/656 17.03.2006 Друкувати

Господарські суди України

 

Про доповнення Інформаційного листа

Вищого господарського суду України

від 22.12.2004 № 01-8/3292

“Про практику Верховного Суду України

у справах зі спорів, пов’язаних із

застосуванням законодавства про вексельний обіг”

 

На доповнення Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 22.12.2004 № 01-8/3292 “Про практику Верховного Суду України у справах зі спорів, пов’язаних із застосуванням законодавства про вексельний обіг” доводимо до відома постанову Верховного Суду України у справі зазначеної категорії.

Додаток: копія постанови Верховного Суду України від 24.01.2006 у справі № 31/215-05-4080 (06/038).

Заступник Голови Вищого

господарського суду України В. Москаленко


ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ 06/038

 

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2006 р. № 31/215-05-4080

 

Судова палата у господарських справах Верховного Суду України у складі:

 

Головуючого - Шицького І.Б.,

Суддів: Барбари В.П., Карпечкіна П.Ф., Лилака Д.Д.,

Новікової Т.О., Потильчака О.І., Черногуза Ф.Ф., 

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на постанову Вищого господарського суду України від 1 листопада 2005 року в справі за позовом дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до відкритого акціонерного товариства "ОПЕКС" про стягнення 501 700 грн.,

 

встановила:

 

У квітні 2005 року дочірня компанія (далі - ДК) "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії (далі - НАК) "Нафтогаз України" звернулася до господарського суду Одеської області з позовом до відкритого акціонерного товариства (далі - ВАТ) "ОПЕКС" про стягнення 501 700 грн., з яких 500 000 грн. заборгованість за простим векселем № 753281356069, емітованим відповідачем, та 1700 грн. витрат за вчинення виконавчого напису. В обґрунтування вимог позивач посилався на те, що він є законним держателем простого векселя № 753281356069 на суму 500 000 грн., емітованого 11 листопада 2000 року ВАТ "ОПЕКС", термін сплати за яким визначено 11 листопада 2003 року. 13 листопада 2003 року зазначений вексель опротестований нотаріусом у неплатежу, а після вчинення нотаріусом 20 листопада 2003 року виконавчого напису, останній було направлено на виконання до відділу державної виконавчої служби. Оскільки згодом виконавче провадження з цього питання було закінчено, а виконавчий напис повернуто без виконання, позивач просив стягнути з відповідача заборгованість за простим векселем.

Рішенням господарського суду Одеської області від 17 травня 2005 року, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 28 липня 2005 року, позов задоволено в повному обсязі з тих підстав, що векселедавець ВАТ "ОЛЕКС" в установлений строк не виконав своє зобов'язання щодо виплати позивачу суми згідно простого векселя.

 

 

Постановою Вищого господарського суду України від 1 листопада2005 року рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасовано, справу направлено на новий розгляд до господарського суду Одеської області.

Ухвалою колегії суддів Верховного Суду України від 5 січня 2006 року за касаційною скаргою ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України" порушено провадження з перегляду в касаційному порядку постанови Вищого господарського суду України від 1 листопада 2005 року. Касаційна скарга обґрунтовується невідповідністю оскаржуваної постанови ст.ст. 124, 129 Конституції України, нормам матеріального права, а саме: ст.ст. 17, 48 Уніфікованого Закону про переказні векселі та прості векселі, а також різного застосування Вищим господарським судом України положень одного й того ж закону в аналогічних справах.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги і перевіривши матеріали справи, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Скасовуючи рішення судів першої та апеляційної інстанцій, Вищий господарський суд України виходив із того, що вексель, опротестований нотаріусом (виконавчий напис нотаріуса) у встановленому законом порядку, є виконавчим документом, який підлягає виконанню відповідно до вимог Закону України "Про виконавче провадження", і повернення зазначеного документа без виконання з підстав неможливості списання коштів з рахунку відповідача без відповідного судового рішення з цього питання не відповідає положенням зазначеного Закону, і не позбавляє позивача права повторно пред'явити виконавчий документ до виконання або оскаржити неправомірні дії державного виконавця до суду. Разом із цим, Вищий господарський суд України дійшов висновку про те, що судовими інстанціями неповно з'ясовані обставини, що мають значення для вирішення даного спору, зокрема, набуття позивачем статусу законного держателя спірного векселя з огляду на відсутність правових підстав для видачі векселя відповідачем попередньому векселедержателю ТОВ "Автотрейд", а також наявності факту втрати та підробки спірного векселя та порушення кримінальної справи за фактом шахрайський дій посадових осіб підприємств з векселями ВАТ "ОПЕКС", тому справа підлягає направленню на новий розгляд до суду першої інстанції.

Проте з такими висновками суду погодитися не можна.

Згідно зі ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Статтею 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Право кожної особи на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу закріплено ст. 16 цього Кодексу. Тому здійснення особою свого права на судовий захист не може ставитись у залежність від використання нею інших засобів правового захисту, до яких відноситься, зокрема, захист цивільних прав нотаріусом шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом.

 

За таких обставин, посилання Вищого господарського суду України на те, що позивачем не було використано всіх заходів досудового врегулювання спору не може бути прийнято до уваги, оскільки неможливість отримати вексельний платіж за виконавчим написом не позбавила позивача права звернутися за захистом порушеного права шляхом вчинення прямого позову до відповідача про стягнення заборгованості за простим векселем. При цьому, оскарження дій державної виконавчої служби з приводу закінчення виконавчого провадження та повернення виконавчого напису без виконання є правом, а не обов'язком позивача.

Крім того, виходячи зі змісту ст.ст. 16, 77 Уніфікованого Закону про переказні векселі та прості векселі (далі - Закон), власник векселя вважається його законним держателем, якщо його право на вексель базується на безперервному ряді індосаментів, навіть якщо останній індосамент є бланковим.

Якщо особа втратила право володіння векселем в силу будь-якої події, держатель, який обґрунтував своє право на нього згідно з вищезазначеним порядком, зобов'язаний повернути вексель, якщо він придбав його несумлінно або припустив при його придбанні грубу необережність.

Разом із тим, вексельні угоди регулюються також і загальними нормами цивільного законодавства про угоди і зобов'язання. Виходячи з цього, у випадках відсутності спеціальних норм у вексельному законодавстві застосовуються загальні норми Цивільного кодексу України до вексельних угод з урахуванням їх особливостей.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України" є законним держателем простого векселя № 753281356069 на суму 500 000 грн., емітованого ВАТ "ОПЕКС", право на який позивач набув у встановленому законом порядку. Разом із цим обставин, які б давали підстави вважати, що позивачем спірний вексель придбано несумлінно або з грубою необережністю судовими інстанціями не встановлено, а вироку суду з кримінальної справи з питань, чи мали місце певні дії та ким вони вчинені або відповідного рішення суду матеріали справи не містять.

Оскільки судовими інстанціями не встановлено, а ВАТ "ОПЕКС" не надано передбачених законом доказів незаконного отримання векселя ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України", то суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що сума боргу за векселем, факт імітування якого відповідачем не заперечується, підлягає стягненню на користь позивача.

З огляду на зазначене, постанова Вищого господарського суду України від 1 листопада 2005 року підлягає скасуванню, а постанова Одеського апеляційного господарського суду від 28 липня 2005 року - залишенню в силі. Керуючись статтями 11117 –11120 Господарського процесуального кодексу України, Судова палата,

 

постановила:

 

Касаційну скаргу дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" задовольнити.

Постанову Вищого господарського суду України від 1 листопада 2005 року в справі № 31/215-05-4080 скасувати, а постанову Одеського апеляційного господарського суду від 28 липня 2005 року залишити в силі.

Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.

« Повернутись до всіх матеріалів групи